Dieta dla dziecka

Prawidłowo zbilansowana dieta dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, dostosowana do potrzeb rozwijającego się organizmu.

Ze względu na rosnący i rozwijający się organizm, zapotrzebowanie na składniki odżywcze dzieci i młodzieży różni się nieco od zapotrzebowania na te składniki dorosłego człowieka. Błędy żywieniowe w tym okresie mogą rzutować na późniejsze zdrowie i jakość dorosłego życia. Prawidłowo zbilansowana dieta bierze pod uwagę zarówno potrzeby związane ze wzrostem, jak i dodatkowe czynniki, takie jak występujące choroby, aktywność fizyczną i profilaktykę zdrowotną.

Coraz częściej dzieci i młodzież boryka się z problemem nadmiernej masy ciała. Nadwaga i otyłość w tej grupie wiekowej wymaga szczególnego podejścia dietetycznego i dbałości, by podczas procesu odchudzania, nie zaburzyć prawidłowego wzrostu i rozwoju. Występowanie u dzieci chorób, których bardzo istotnym elementem leczenia jest dieta, np. celiakia, fenyloketonuria, cukrzyca, również wymaga specjalnego podejścia.